O nas 

Zakres prowadzonej działalności

Całodobowa opieka, pomoc w usługach bytowych, opiekuńczych i edukacyjnych, pielęgnacja i pomoc w leczeniu, pomoc psychologiczna, praca socjalna, fizjoterapia, usługi religijne, aktywizacja społeczna, działania w pracowniach terapii zajęciowej (zajęcia przy komputerze, praca w glinie, praca w drewnie, zajęcia w ogrodzie, nauka szycia).

Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie

Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i dysponuje 66 miejscami stałego pobytu i ma charakter stacjonarny zapewniający całodobową opiekę. Został powołany do życia z dniem 1 lipca 1990 roku. Siedzibą domu jest wieś Rzadkowo, gmina Kaczory, powiat pilski, województwo wielkopolskie.

Położenie domu

Dom położony jest na jednym z malowniczych wzgórz morenowych nad doliną Noteci, dzięki czemu z każdej ze stron roztacza się wspaniały widok na okolicę. Znaczne oddalenie od dróg szybkiego ruchu, lasy i cisza zapewniają spokój i relaks Mieszkańcom.

Cel domu

Celem Domu jest świadczenie na poziomie obowiązującym standardu usług bytowych, opiekuńczych, wspomagających i edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem wolności, intymności, godności i poczucia bezpieczeństwa, w formach i zakresie wynikającym z indywidualnych potrzeb Mieszkańców oraz umożliwienie korzystania ze świadczeń.

Działalność DPS

Mieszkańcy Domu są podzieleni na 6 grup ( liczących 10 -12 osób). Umieszczeni są w wygodnych, dobrze wyposażonych w jedno, dwu – i trzyosobowych pokojach mieszkalnych. Każda grupa dysponuje swoją przystosowaną dla osób niepełnosprawnych łazienką z kabinami.

Każda grupa ma stałych opiekunów i terapeutów oraz należące do siebie terytorium. Grupy samodzielnie decydują o doborze współmieszkańców w sypialniach, wystroju wnętrz użytkowanych pomieszczeń, przydziale codziennych obowiązków, sposobie spędzania czasu wolnego, formach wypoczynku organizowanego poza Domem.

Mieszkańcom zapewnione są cztery posiłki dziennie, dwa posiłki do wyboru.

Zaopatrzenie w odzież, wykonywanie porządków, a w niektórych grupach przygotowywania posiłków – samodzielna działalność Mieszkańców wraz z opiekunami. Dla wszystkich Mieszkańców przeznaczona jest do użytku jadalnia, kaplica, sala rehabilitacyjna z gabinetem do rehabilitacji, boisko sportowe, pomieszczenia do terapii i oraz dwie świetlice.

Mieszkańcy mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Dom posiada tereny zielone, które szczególnie w okresie letnim służą za miejsce wypoczynku oraz rekreacji.

Nauka i praca

Mieszkańcy objęci obowiązkiem szkolnym uczą się Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Pile, który prowadzi zajęcia edukacyjno – terapeutyczne oraz rewalidacyjno – wychowawcze, na poziomie szkoły podstawowej oraz przysposabiającej do pracy.

Sprawniejsi Mieszkańcy domu wykonują prace o charakterze terapeutycznym w Stowarzyszeniu Pomocy Humanitarnej w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Pile i otrzymują wynagrodzenie za pracę.

Niektórzy Mieszkańcy domu są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Morzewie.

Fizjoterapia realizowana na terenie Domu stara się przy aktywnym udziale Mieszkańców podejmować działania poprawiające ich funkcjonowanie, głównie w sferze ruchowej oraz psychofizycznej.

Intelektualne i społeczne usprawnianie Mieszkańców Domu realizowane jest poprzez różne formy działania: w pracowniach terapii zajęciowej organizowanych przez instruktorów, organizowanie pikników, grilli w ogrodzie domu, udział w wyjazdach, obozach i biwakach, udział w rajdach pieszych, udział zabawach integracyjnych, plenerowych, karnawałowych, spotkania z rodzinami i przyjaciółmi.

Skip to content